Instagram'ın İnsan Psikolojisine Etkisi

Yazar: Damla Durdu Yüksel
 
Son yıllarda hayatımıza hızlı bir giriş yapan sosyal medya ağları; facebook, twitter derken instagram'la zirveye ulaştı diyebiliriz. Sanırım son dönemde bu kadar uzun süre hayatımızı meşgul eden bir ağ daha olmamıştı. Okullu bir reklamcı olarak, bu işin strateji ve pazarlama boyutunun insan psikolojisi üzerindeki etkisi sizin için masaya yatırdım. Gelin birlikte inceleyelim.

1- Instagramı bu kadar popüler yapan etken nedir?
 
İnsanoğlu varoluşundan bu yana Abraham Maslow'un ihtiyaçları hiyerarşisindeki fiziksel ve güvenlik katmanlarından yukarı doğru çıktığımızda “sevgi/ait olma, “değer ihtiyaçları” ve “kendini gerçekleştirme” evrelerine geçiş yapıyoruz. Yani bu ne demek?
 
Maslow’un kuramına göre insanların ihtiyaçları sınırsızdır ve insan bir ihtiyacını giderdikten sonra başka bir ihtiyaç ortaya çıkar. Bir ihtiyacı giderme süreci içinde ise tamamıyla memnun olma/hoşnut olma durumu olası değildir. Bu esnada, giderilmemiş ihtiyaç kişi için büyük bir motivasyon kaynağıdır; bireyi güdüler ve birey neyi henüz elde etmemişse ona büyük ilgi gösterir. Fakat, ihtiyaç giderildikten sonra bu ihtiyaca yönelik motivasyon davranışlar üzerindeki belirleyici etkisini kaybeder (Maslow, 1943). Instagram insanların ruhlarındaki eksikleri motive eden teknolojik bir projedir.
          
2-  Instagramdaki popüleriteyi tetikleyen nedir?
 
İnsanoğlunun ruhu bu hiyerarşiye göre fiziksel ve güvenlik ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra kendine insan olduğunu hatırlatacak, kalbinin attığını hissettirecek nedenlere ihtiyaç duyuyor. Bunu da günümüz koşullarında en kolay teknolojinin nimetlerini kullanarak suni bir pompalamayla sağlıyor aslında. Peki bu kadar beğenilme, saygı duyulma arzusuyla paylaşılan postlar her profili popüler yapıyor mu?  Tabii ki hayır! E peki popüler olanlar nasıl bu denli yürüyor tabir-i caizse? Bu da o kadar kolay bir iş değil, dikkatli takip ettiğinizde.

Ciddi bir efor ve istikrar istiyor.
 
Eğer bir meziyetiniz yoksa, iyi bir sesiniz yoksa, iyi bir resim yapamıyor, iyi enstrüman çalamıyor yahut oldukça donanımlı bir yazar değilseniz milyonlarca hesap arasından sıyrılmanız pek de kolay değil. Tabii ki ülkede bunları yapmadan da resmi hesap (mavi tik) almış ama halen ne iş yaptığı belirsiz birçok isim var, canım ülkemin yere göğe koyamadığı o hesapları kategori dışı bırakıyorum. Ama genellemeye baktığımızda bu saydığım özellikleriniz yoksa siz de tırmalayarak tabir-i caizse erişim raporu ve takipçi kasacak gruba dahilsiniz demektir.
 
3- Bu “popülerlik” kaygısı nereye kadar gider?
 
Bir zamanların sanatçıları bir dönem bir şarkıyla gündem olur, bir sene sonunda hatırlanmazlardı. Onlarda bile olmayan bu kaygı, günümüzün instagram kullanıcılarında fazlasıyla kronik kaygıya yol açmış vaziyette maalesef. Hani bir zamanların meşhur bir lafı vardı, “herkes bir günlüğüne ünlü olacak” diye. Canım ülkem de şuanda herkes instagram ünlüsü olmuş vaziyette smiley Influencer mı dersiniz, blogger mı, instagramer mı? Seç beğen al meslekler diplomasız dağıtılıyor smiley Asıl beni meraklandıran bir gün instagram hayatımıza girdiği hızla çıkarsa, bu instagram mezunları gerçek hayatlarına kaldığı yerden devam edebilecek mi, yoksa alternatif yollar mı arayacak? Bekleyelim görelim..
 
Görseller:
Yazara aittir.

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.