KADEH YIKAMA MEVZUSU

Hatırlayabileceğiniz gibi zamanında "Kadeh Önemlidir" diye bir yazı yazmıştık [1]. E kadeh önemliyse, o kadehin temizliği de önemli olacaktır takdir edersiniz ki (yabancı literatürde bu konu hakkında yazılmışları gördükten sonra hele, konunun önemini biraz daha fazla kavramış bulunmaktayım). Zira içtiğiniz sıvının rengini, berraklığını görebilmek lazımsa eğer (ki lazım), en ufak bir koku bile alacağınız keyfi baltalayabiliyorsa ve her kadeh sıvıyı da yepyeni bir Riedel'le içmiyorsak (ki içmediğimizi sanıyorum), evet kadehin nasıl yıkanacağı yeni mevzumuz.
Resim 1: Kadehin elde yıkanması [2]
 
Neyse ki kadehin temizliği, kadehin kendi kadar karmaşık bir mevzu değil. Zaten kaç yol olabilir ki bir kadehi yıkamak için; ya bir bulaşık makinesine koyarsın, ya da elinde yıkarsın. Fakat belki de ondan önce konuşulması gereken konu, kadehi hangi yöntemle yıkayacağımız değil, neyle yıkayacak olduğumuzdur. Evet deterjanla mı, sabunla mı yoksa sadece sıcak suyla mı?
 
Birinci yol olan bulaşık makinesine koymakla başlayalım isterseniz.
 
1. Bulaşık Makinesi (ya da bulaşık makinesinin gazabı) mi Elde Yıkamak mı?
 
Çoğumuz yaşamışızdır bunu. Yemek sonrasında kadehler de, diğer tüm bulaşıklarla birlikte bulaşık makinesine konur, makine çalıştırılır ve işlem bittiğinde karşılaşılan görüntü şunun gibidir:
                                                  Resim 2: Kırılmış haliyle sevgili "eski" şarap kadehiniz
 
Tamam, belki bu kadar kötü durumda olmayacaktır kadehiniz ama sizin kadehiniz de benim sevgili "eski" kadehim gibi dört bir yanından çatlamış halde çıkabilir bulaşık makinasından. Kırılmanın nedeni, bulaşık makinelerinin genellikle normal boyutta su bardakları için tasarlanmış olması olup, bir şarap kadehini güvenli bir şekilde sabit tutacak belirli bir noktası olmaması nedeniyle yıkama sırasında kadehin başka bardaklar-tabaklarla çarpışmasıdır. Böyle olası bir çarpışma sonucunda mağlup olacak taraf şüphesiz ki inanılmaz narinlik ve incelikteki kadehimiz olacaktır.Unutmuşuz efendim; bu kırılmalar, çatlamalar soğuk kesim/kristal kadehler için geçerli olmakta. Eğer nispeten daha ucuza bulunabilen, ağzı yuvarlatılmış gibi olan (sıcak cam kesim) kadehlerdense kullandıklarınız (günlük kullandığım kadehlerim böyledir, evet), hiç korkmayın ve atın bulaşık makinanıza. Hiçbir hasar görmeden çıkacaktır ama peki ya deterjan meselesi? Ona birazdan geleceğiz.
 
Kırılmanın dışında başınıza gelebilecek bir diğer olumsuzluk, bulaşık makinelerinin yıkama sonunda yüksek sıcaklıkla uyguladıkları kurutma işleminin sonucunda, kadehte oluşabilecek damla izleridir. Her ne kadar gelişen yıkama teknolojileriyle böyle sonuçlar çoğunlukla ortadan kalkmış da olsa, akılda bulundurmakta yarar var ki sonuçta gözle görünmeyecek incelikte bir deterjan kalıntısı bile keyfinizi kaçırabilir ve evet, bulaşık makinelerinin bunu yapma potansiyeli vardır. Siz farkında olmasanız da kadehinizin her yüzeyi yüksek sıcaklıkta kavrulmuş deterjan kalıntısıyla kaplanmış olabilir!
 
Ha bir de tabii tüm diğer yemek kalıntılarının içerisinde yüzdüğü bulaşık makinasında kadehiniz yıkadığınızı düşünmek belki midenizi kaldırır ;) Sevgili kadehinize bu kötülüğü yapabilecek misiniz gerçekten???
 
Bir de benim karşılaştığım bir sıkıntıdan bahsedeyim. Eğer sizin makinanız da kadehinizi oldukça yatık bir pozisyonda yıkamaya olanak veriyorsa, siz de sonuçta içindeki tüm suyu boşaltamamış bir kadehle karşılaşabilirsiniz. Ya da su gitmiştir ama koca bir su lekesi kalmıştır hemen kenarında kadehinizin.
 
Kadehlerin bulaşık makineleriyle imtihanı böyle sonuçlanmak zorunda değil şüphesiz. Tabii, ekstra bir şeyler yaparsak. Misal Miele ile Riedel’in ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkmış bir ürün olan ve kadehleri (ve hatta karafları) makine içerisinde sabit tutmaya yarayan eklenti aparat…
 
Evet, haklısınız. Ben de bu görselden bir şey anlamadım. Zaten bir tek bu firmaların ürünü yok piyasada. StemGrip [3] isminde bir ürün daha bulmak mümkün örneğin. Çok basit şekilde kadehleri saplarından birbirine, sonrasında da bulaşık makinasına sabitlemeye yarayan bu aparat da yıkama sırasında kadehlerin birbirine ya da diğer tabak-çanağa çarpmasını engelleyerek kırılmamasını sağlamakta. Bir başka firmanın da kadehleri bulaşık makinasının rafına sabitlemeye yarayan ürünü bulunmakta. QuirkyTether [4] da kadehleri tek tek sabitlediğinden oldukça güvenli bir ortam yaratmış gibi görünmekte sevgili kadehlerimiz için.
    
Resim 4: Solda StemGrip [3], sağda ise Quirky Tether [4]
 
Elde yıkama konusuna geldiğimizde, en azından kadehimizin güvende olduğundan emin oluyoruz. Tabii tutup da lavabonun ya da musluğun bir yerine çarpmazsak kadehi. Özellikle kristal kadehler darbeye karşı umduğunuzdan da dayanıksız, emin olun. Bu yüzden en başta yeterli güvenli çalışma alanınız olduğundan emin olun aşlamadan. Lavaboda başka temizlenmeyi bekleyen tabak-çanak varsa, önce onlarla işinizi halledin derim ben.
 
Sonrasında artık nasılına geliyoruz. Elde yıkama da, nasıl elde yıkama?
 
2. Deterjan mı, Sabun mu, yoksa Hiçbiri mi?
 
Şimdi gelelim deterjan meselesine. Hakikaten her mutfak ürünümüzü deterjanla yıkarken, nereden çıktı şimdi şarap kadehimizi deterjanla yıkamanın sakıncalı olduğu?
Resim 5: Deterjanlamalı mı deterjanlamamalı mı?[5]
 
Öncelikle bu, 'şarap' dediğim güzide içeceğin ve onu tüketiş tekniklerimizin hassaslığından kaynaklanmakta. Siz hiç bir portakal suyunu içmeden ağzınız içinde birkaç kez döndürdüğünüzü, arada dişleriniz arasından hava çekip, portakal suyunun aromalarını keşfe çıkmaya çalıştığınızı hatırlıyor musunuz? Evet, genelde bunu bir portakal suyuna ya da süte yapmayız (tabii siz de benim gibi şarap içme alışkanlıklarını tüm diğer içeceklere de arada uygulayan bir deli değilseniz).
 
Aromaları ayırt etme çabamız sırasında kadehimizde kalıntı olarak kalmış deterjanın alacağınız keyfi bozma ihtimali hiç de azımsanacak boyutta değildir. İşte bu yüzden deterjan ciddi bir tehlikedir bu noktada.
Peki ne yapmalı?
 
Sadece çalkalamaya ne dersiniz??? Defalarca çalkalamaya ve yeniden çalkalamaya? Hem de önce sıcak suyla sonra soğuk suyla. Evet, kulağa fazla zahmetli gelebilir ama yağdan vıcık vıcık etmemişseniz sevgili kadehinizi, en doğru ve güvenli yöntem sadece çalkalamak ve durulamak olacaktır.
 
Yemekle birlikte tükettiyseniz şarabınızı ya da dudağınızda o hiç eksik bırakmadığınız rujunuzla, su yeterli kalmayabilir sevgili kadehinizi temizlemede. İşte o zaman ekstra bir katkıda bulunmak zorunda kalabilirsiniz. Elde yıkama yaparken deterjan kullanımı bir noktaya kadar kabul edilebilir olacaktır tabii hemen ardından saç kurutma makinasıyla kadehinizde kalan su damlacıklarını buharlaştırmaya çalışmıyorsanız (ki tahminimce yapmıyorsunuzdur). Elde yıkamada çok iyi durulama yapmak son derece hayati. Kalıntı kalmamalı ki daha önce bahsettiğimiz gibi, şarap keyfiniz mahvolmasın! Bir önemli nokta da parfümlü deterjanlardan uzak durmanın doğruluğu (bu mümkün mü artık?)
İkinci seçenek sabun… Deterjandan daha az kalıntı bırakma riski taşıdığı için daha makul bir seçenek olabilmekte. Yine de çok farklı değil, önemli olan çok iyi durulamak kadehi… Bir de deterjanı/sabunu direk kadehe dökmek yerine suya döküp, az deterjanlı/sabunlu bir su hazırlamak daha uygun görünmekte.  Kaynaklara göre [6], [7] çamaşır sodası, deterjan ya da hatta sabun gibi bir tabaka ya da leke bırakmıyor kadehinizin yüzeyinde; bu yüzden de deterjan ya da sabundan da iyi bir temizleyici olabilir. Yemek sodası da başarılı olabilmekteymiş.
 
Bir temizlik çılgını yahut süper hassas burunlu tadımcı iseniz durulama işini de sadece suyla yapmak yerine sirke/su karışımıyla yapabilirsiniz.
 
Sevgili kadehinizin temizliği bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kurulamak da bir mesele... Kurulamadan bıraktığınız kadehte gayet de yüksek olasılıkla su lekesi kalacaktır. Hele ki kadehiniz sıcak kesme bir kadehse, yuvarlanmış ağzı su damlalarını biriktirecektir ve kuruyan su damlalarının lekesi ve hatta deterjan kalıntıları tam da ağzınızı dayadığınız noktalarda birikecektir. Bu yüzden yıkama sonrası kurulama da tercih etmeniz gereken bir aşama. Dikkat etmeniz gereken ise kadehinizi her hangi bir bez/havlu/kâğıt parçasıyla kurulamamanız gerektiği. Kesinlikle kalıntı/iplik/pamukçuk bırakmayan bir bez kullanılması gerekmekte ki bir sonraki kadeh şarabınızın aromaları arasında keçi/koyun esanslarına rastlamayasınız ya da ağzınızdan bunları toplamayasınız. Kristal/soğuk kesme bir kadehiniz varsa ve onu düzgün bir şekilde baş aşağı asabileceğiniz bir aparatınız ya da rafınız varsa kurulamaya çalışarak riske girmeyin çünkü gerçekten kalıntı bırakmayacak bezi bulmak zor olabilir.
 
Bir de Riedel’in bir metodu var temizlikle ilgili [8]. Derler ki kristal kadehiniz parlasın istiyorsanız, onu kaynayan suyun üzerine ters çevirin ve içinin, dışının su buharıyla kaplanmasını sağlayın. Daha sonra vakit kaybetmeden iyice kurulayın. İşte size tertemiz kadehiniz!
 
[1] Tanrıverdi, A. (2011) Kadeh Önemlidir. APELASYON Ocak 2014 [İnternet]. Buradan ulaşılabilir: http://www.apelasyon.com/Yazi/40-kadeh-onemlidir
[2] Roseanna, D. (2009) Flickr Websitesi [Internet]. Buradan ulaşılabilir: http://www.flickr.com/photos/roseannadana/4101586011/in/photostream
[3] StemGrip LLC. (2014) Resmi Websitesi [Internet]. Buradan ulaşılabilir:http://www.stemgrip.com/
[4] QuirkyInc. (2014) Resmi Websitesi [Internet]. Buradan ulaşılabilir:http://www.quirky.com/shop/122
[5] Belken, C. (1999) WikiHowWebsitesi[Internet]. Buradan ulaşılabilir:http://www.wikihow.com/Clean-Wine-Glasses
[6] Wine Folly (2012) Wine Folly Websitesi [Internet]. Buradan ulaşılabilir: http://winefolly.com/tutorial/how-to-clean-wine-glasses-properly/
[8] Jordan, J. (?) Washing Wine Glasses: From a Chore to an Art Form. Savor Each Glass Websitesi [Internet]. Buradan ulaşılabilir: http://www.savoreachglass.com/articles/washing-wine-glasses-from-a-chore-to-an-art-form
 
 
 

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.