DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN İLK HAVARİSİ: GIORDANO BRUNO

 
Roma'da yolunuz ünlü Piazza Navona'ya düşerse mutlaka biraz daha güneye kıvrılıp daracık bir aralıktan geçtikten sonra kafeler ve çiçek dükkanlarının çevrelediği minik bir meydana göz atınız. Bu meydanın adı Campo dei Fiori (Çiçek Alanı)'dir; tam ortasında dimdik duran bir insan heykeli göreceksiniz. Bu bronz heykel 1600 yılının soğuk bir şubat günü aynı yerde diri diri tahta ateşinde yakılan Giordano Bruno’ya aittir.
 
Yaşamı
 
Giordano Bruno, İtalyan filozof, rahip, gökbilimci ve Rönesans felsefesini biçimlendiren filozofların en önemlilerinden biridir ve şair yönüyle de edebiyata en yakın duranıdır.  
 
Soylu bir ailenin çocuğu olarak 1548 yılında İtalya'nın Nola kasabasında dünyaya geldi. Onaltı yaşındayken Dominiken adını taşıyan bir tarikatta yer aldı. Burada Tomasso tanrıbilimini inceledi. Yeni ve eski filozofları okuyarak kendini geliştirdi.
Campo dei Fiori Meydanı, Roma
 
Kopernik sistemi ile tanışınca, Bruno tarikat mensubu bir kişi olmaktan sıyrıldı ve buna bağlı olarak Hıristiyan inancıyla arasındaki bütün bağları koparttı. Kiliseye karşı bir sistem içinde yer aldığından din sapkınlığı ile suçlandı. 1576 yılında Roma’da daha 28 yaşında iken sapkınlık, dinsizlik şuçlarından dolayı hakkında dava açıldı. Düşüncelerinde ısrar etti ancak Engizisyon baskısından kurtulmak için Roma'ya ardından Kuzey İtalya'ya kaçtı.
 
Dinsizlik ile suçlandığı için hiçbir yerde kalıcı olarak yaşayamadı, sürekli gezdi. Cenevre'ye geçti, ardından Güney Fransa, Paris ve Londra'da devam etti yaşamına. 1582 yılında Sorbonne Üniversitesi'nde bir kürsü elde etti. Londra'da yapıtlarının birkaç bölümünü kitaplar halinde bastırdı. Londra'dan kısa bir süreliğine yine Paris'e geçen Bruno daha sonra bir İtalyan aristokrat olan öğrencisi Macenigo tarafından Venedik'e davet edilince bu daveti kabul etti. Burada Galileo Galilei ile tanıştı.
 
Ülkesini özlemiş, güneşine ve sıcak renklerine kavuşmuştu. Sık sık sunumlar ve konferanslar vererek Galileo ile bilgi ve fikir alışverini ilerletti.  Ancak Macenigo adlı bu aristokratla çatışınca, onun tarafından Engizisyon'a teslim edildi. Ona, düşüncelerinden vazgeçmesi ve sonsuz evren görüşünün din sapkınlığı olduğunu kabul etmesi durumunda kilise tarafından affedileceği söylendi. Ama o, gördüğü bütün işkencelere karşın, görüşlerinden taviz vermedi ve bilim adamı olmanın onurunu daima korudu.
 
Ölümü
 
Sekiz yıl hapiste kalarak tanrıya saygısızlık, ahlaksız davranış ve dinden çıkmak suçlarından soruşturuldu ve yargılandı. Uzun bir yargılamanın sonunda Hristiyanlık’ın ünlü ilkesine göre, kanı akıtılmadan eziyet edilerek öldürülmesine karar verildi.
 
 
Ölüm kararını Bruno'ya bildiren yargıç, ondan şu cevabı almıştır:

"Ölümümü bildirirken siz benden daha çok korkuyorsunuz"

 

Kilisenin bu kararı, Roma'da Campo dei Fiori meydanında 17 Şubat 1600 de Bruno'nun diri diri yakılması ile yerine getirildi.
 
Düşünceleri, Eserleri
 
"Sonsuz sayıda güneş bulunmaktadır; yedi gezegenin bizim güneşimiz etrafında döndüğü gibi bunlar etrafında dönen gezegenleri vardır. Bu dünyalarda yaşayan varlıklar bulunmaktadır."

 

"Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."

 

Düşüncelerinin açıklanmasının kendisi için çok tehlikeli olduğunu bildiği halde, yukarıdaki cümlesinden de anlaşılacağı gibi, yazı ve konuşmalarında düşüncelerini hep böyle açıkça ifade etmiştir.
 
"Küllü Çarsamba Yemegi" (Ash Wednesday Supper) (1584) ve "Sonsuz Evren ve Dünyalar Üzerine" (On the Infinite Universe and Worlds) (1584), Bunların yaninda "Neden, Ilke ve Birlik Üzerine" (On the Cause, Principle, and Unity) (1584)  adlı diyalogu ve şiirsel diğer diyalogu “Yiğitçe öfkeler üzerine” (Gle heroici furori) (1585). Kopernik kuramına dayanan güneş merkezli sistem Kilisenin ögretilerine ters düşüyor ve bunları coşku ile savunmasi Kilisenin öfkesini çekiyordu.
Bruno evrenin sonsuzluğu yanında evrenin birliği ilkesini de benimser. Buna göre Ortaçağ felsefesinde temel alınan gök ile yer ayrılığını red eder. Bruno; Tanrı'nın ve evrenin birbirinden farklı iki felsefe olmadığı, ama aynı gerçekliğin iki sonsuz görünümü olduğunu kabul eder.
 
Bruno, insanlığın yaratılış yazgısının yeniden gözden geçirilmesi gerektiği sonucuna varmıştı. Kilise için bu olacak iş değildi. Çünki Kilise ye göre yaratılış Ademle başlamış, kıyametle sona erecekti.
 
İnsanlığın aydınlanmasını için savaşan Bruno, tarihin her dönemimde halkların karanlıkta kalmalarını isteyen resmi görüşün savunucusu otorite tarafından yakılmıştır. Her resmi görüş, belli bir süreçte eskir ve karanlığın temsilcisi durumuna düşer. Ancak, gerçeği yakalayan bilimin savunucuları, ürettikleri bilgiler eskise de, yolları ve yordamları ile aydınlığı temsil ederler. Bilim tarihinin, yolu-yordamı en aydınlık kişiliklerinden birisi de Bruno’dur. İnandığı doğruyu, kendine hiçbir çıkar sağlamadığı halde, salt insanlığa sağlayacağı çıkar açısından dirençle savunan insanların en güzel örneğidir Bruno.
 
Kilise ona yaptığı haksızlık için kendini hiç bir zaman affettiremeyecektir. 

Giordano Bruno ya yakılışının 410. Yılında çiçek götürdüm,Bronz heykel, Ettore Ferrari 

Okunması Tavisye Edilen Yazılar   :
Mitolojik Yaratıklar        : http://apelasyon.com/Yazi/290-mitolojik-yaratiklar
Vikingler                         :http://apelasyon.com/Yazi/585-vikingler
Bilgi ve Hakikat              :http://apelasyon.com/Yazi/490-bilgi-ve-hakikat-
Sokrates                          : http://apelasyon.com/Yazi/306-sokrates
Nardugan                         : http://apelasyon.com/Yazi/196-cam-susleme-gelenegi-ve-nardugan
Nar Mitolojisi                  :http://apelasyon.com/Yazi/458-bereket-ve-bolluk-nar
Buğday Mitolojisi            :http://apelasyon.com/Yazi/410-gecmisten-gunumuze-bugday
Akantus Mitolojisi           :http://apelasyon.com/Yazi/389-akanthus
Nergis Mitolojisi              :http://apelasyon.com/Yazi/614-baharin-mujdecisi-nergis
Gül Mitolojisi                   : http://apelasyon.com/Yazi/577-ciceklerin-kralicesi-gul
Defne Mitolojisi               :http://apelasyon.com/Yazi/540-guzeller-guzeli-bir-nympha-defne
 
 
 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

emin - 19.01.2020 04:32
Bence yeterli bir anlatım değil. Bruno iddiasını ezoterik bir gerekçeye dayandırıyordu. Tam anlamıyla bilim adamı değildi. Kiliseye karşı gelirken eski Mısır inancına dönülmesini istiyordu. Kilisenin asıl rahatsızlığı ortaya attığı ispatsız iddialardan çok yeni bir din kurma eğilimiydi. Şu linki tavsiye ediyorum. http://aykiriakademi.com/dusunce-balonu/dusunce-balonu-gorus-analiz/giordano-bruno-aydinlanma
seyfettin özyer - 10.08.2018 01:35
Nejat bey her 17 şubatta Bruno'yu anmak için heykeli ziyaret edilir uyku tulumları içinde sabah edilir, tiyatral gösteri usulen yakılır ve dünyaya bir mesaj verilir. Bunu sitenizden duyurabilirmisiniz.
Hasan Rodoplu - 16.02.2018 10:50
Bruno'nun yaşadığı dönemindeki Kilise'nin evren anlayışı, Kopernik'in Güneş merkezli Dünya anlayışına değil, Ptolemaios'un Dünya merkezli evren anlayışına dayanıyordu. Kopernik ve Bruno'nun düşünceleri Dünya'yı evrenin merkezi olmaktan çıkartarak insan merkezli evren anlayışını benimsemiş olan kilise otoritesinin yıkılmasının da önünü açmıştı.
Artunç - 19.01.2018 10:54
Artık Vikipedi’nin içeriğine erişemeyince sizin anlatımınız ve int.sayfanız ilk sırada iliştirdiğim sayfa oldu. Anlatımınız ve paylaşımınız için varolunuz. Not! Neden bu özlü söz anlatımda yok acaba?
Artunç - 19.01.2018 10:52
Bunca yıldır ona atfedilen söz; “Tanrı kendi iradesini hakim kılmak için dünyadaki İYİ insanları kullanır. Dünyadaki KÖTÜ insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için TANRI’yı kullanırlar.” sözü ile onu her dem ve yeri gelen platformda anar ve onu anlatan bir internet sayfasını anlatımıma iliştirirdim.
Artunç - 19.01.2018 10:50
Sayın Kutup, Bu Vikipedi’den, ki giriş şu an için ne yazık ki mümkün değil, sonra okuduğum en derli toplu Giordano Bruno internet anlatımı. Teşekkür ederim. Bu değerli ama şanssız insanı acı bir şekilde katledilmiş bir diğer bilim adamı A.T. Kışlalı’nın “Tanrı’yı Kim Kullanır” kitabından öğrenip araştırmış ve kendisine vakıf olmuştum.
çiftçi - 28.09.2017 23:53
az önce dilediğim bir konferans konuşmasında ilk defa adını duyduğum bu adam isminin ve fikirlerinin daha çok duyulmasını hak eden biriymiş gerçekten. bir düşünce için savaşmak değil aslında bu geçmiş dönemlerin savaşı. sadece düşünüp konuşmak için bir savaş. her dönemde her yüz yılda kaçınılmaz olan bu savaş ne yazık ki asla son bulmayacak. yinede düşünen ve kendi fikrinin sahibi olan insanların artması yaygınlaşması dileğiyle.
pekmezci - 09.12.2016 22:15
Sayın Nejat KUTUP Öncelikle çiçek götürme duyarlığınız çok anlamlı. Yazınız bir tarih ve kültür kenti gezisinin ''Lay Liay Lom'' gezi olmaması gerektiğinin güzel bir örneği. Roma'ya her gittiğimizde uğradığımız önemli duraklardan biridir bu kutsal meydan. Günümüzde de hala süregelen taassubun günah çıkarma yerlerinden. Yüreğinize sağlık...