REKOLTE TAHMİN ÇALIŞMALARI

2013 – 2014 SEZONU EGE BÖLGESİ
ÇEKİRDEKSİZ KURU ÜZÜM 
REKOLTE TAHMİN ÇALIŞMASI


2013-2014 sezonu Ege Bölgesi Çekirdeksiz Kuru Üzüm Rekoltesini tespit etmek üzere İzmir Ticaret Borsası önderliğinde Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Ticaret Odası, Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, Manisa Ticaret Borsası ve Alaşehir Ticaret Borsası tarafından oluşturulan heyet,
  • Bu yıl meyilli ve kır yerlerde doğuşlarda fazla problemin gözlemlenmediği, ovanın genelinde uyanma döneminde yaşanan don zararının da etkisiyle geçen yılın altında bir doğuşun gerçekleştiği.
  • Son yıllarda bütün bölgelerde yaygın görülmeye başlanan Kav ve Ölükol hastalığı belirtilerinin bu yıl daha da artış eğiliminde olduğunun gözlemlendiği.
  • Yoğun dolu zararının görüldüğü bölgelerde asmaların yeşil aksamının üreticilerin beklentilerinin aksine kendini toparladığı, ancak doludan sonraki kültürel uygulamalarda farklılıklar olduğunun görüldüğü. Bunun da önümüzdeki yıllarda asma taç yönetimi konusunda sıkıntılara yol açabileceğinin düşünüldüğünü.

belirterek;

Bölgemizde verim çağında bulunan 967,606 dekar bağ sahasında, hava şartlarının normal devam etmesi halinde, 242,635 ton çekirdeksiz kuru üzüm üretileceği tahmin edilmektedir.

Kaynaklar:

İzmir Ticaret Borsası 2013-2014 Çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesi tahmin raporu.
 


2013 – 2014 SEZONU EGE BÖLGESİ
KURU İNCİR REKOLTE TAHMİN ÇALIŞMASI


2013-2014 sezonu Ege Bölgesi Kuru İncir Rekoltesini tespit etmek üzere İzmir Ticaret Borsası önderliğinde Ege İhracatçı Birlikleri, TARİŞ İncir Birliği, İzmir Ticaret Odası ve Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından oluşturulan heyet,

  • 2013 üretim sezonunda yağan kış ve bahar yağmurları incirin yıllık su ihtiyacını sağladığı. Ancak Ağustos ayındaki nemli ve yağışlı havanın incirin kalitesini bozacağını ve Nazilli’nin yüksek kesimlerinde görülen dolu zararı nedeniyle kayıpların olacağını düşündüklerini.
  • Dolu zararının özellikle taze ve buruk meyvelerde hasara neden olduğu görüldüğü. Yağan yağmurların etkisiyle ağaç altına dökülen buruk incirlerin zarar gördüğü ancak ağaç üzerinde olan meyvelerin hava koşullarının normal seyretmesi halinde özellikle incirin kurumasında etkili olan poyrazın etkisiyle kuruma sürecini tamamlayacağının düşünüldüğü.
  • Üreticiler arasında “Akma” olarak adlandırılan Fusarium spp. etmenin neden olduğu iç çürüklüğü hastalığının (Endosepsis) geçen yıllara oranla çok daha az olarak görüldüğünü

belirterek;

Hava şartlarının normal seyretmesi halinde, kuru incir rekoltesinin yapılan gözlem ve incelemelere bağlı olarak, 61.909 ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Kaynaklar:


İzmir Ticaret Borsası 2013-2014 Çekirdeksize kuru üzüm rekoltesi tahmin raporu

2013 – 2014 SEZONU EGE-MARMARA BÖLGESİ
ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI 
REKOLTE TAHMİN ÇALIŞMASI

 

2013-2014 sezonu Ege-Marmara Bölgesi Zeytin ve Zeytinyağı Rekoltesini tespit etmek üzere İzmir Ticaret Borsası önderliğinde, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, İzmir Ticaret Odası, Akhisar Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Borsası, Marmarabirlik, Bornova Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ve Zeytindostu Derneği tarafından oluşturulan heyet;
 
  • Ege-Marmara Bölgesi için rekolte tahmininin 96 milyon 337 bin meyve veren, 11 milyon 88 bin meyve vermeyen ağaç sayısı olduğunu belirterek 287 bin 645 sofralığa ayrılacak zeytin, 356 bin 785 yağa ayrılacak zeytin, toplam elde edilecek yağı ise 69 bin 285 ton olarak tahmin etmektedir.


Kaynaklar:

İzmir Ticaret Borsası 2013-2014 Çekirdeksize kuru üzüm rekoltesi tahmin raporu

 

YORUMLAR

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan www.apelasyon.com sorumlu tutulamaz.

hilal himam oktay - 15.07.2014 14:06
hasat öncesinde bir zeytin bahçesinde ne kadar ürün olduğu nasıl tahmin edilebilir? bilginiz ya da bunun bir yöntemi var mı? teşekkürler.