Meditea Türkiye temsilciğini Sırma Güven yürütecek.

 Uluslararası Akdeniz Mutfağı Buluşmaları İzmir’den başlıyor.

Akdeniz ülkeleri mutfak mirasının korunmasına ve bölge mutfaklarının tanıtımına yönelik çalışmaların bir çatı altında toplandığı Meditéa” Akdeniz Mutfak Birliği”nin Türkiye merkezi İzmir oluyor.

14 Akdeniz ülkesinden mutfak zenginliği ile öne çıkan kentlerden oluşan birlik, mutfak mirasının korunması, doğru uygulaması ve tanıtımına teşvik edilmesi, dünyadaki nitelikli, güvenli ve sürdürülebilir yemek hizmeti modellerini ve uygulamalarını geliştirmek için şefleri, profesyonelleri, sektör temsilcilerini, üretici ve tedarikçileri bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Meditea Türkiye temsilciğini uzun yıllardır gastronomi ve yerel mutfak konusunda çalışmalarına uluslararası alandan devam eden Sırma Güven yürütecek.

Meditéa Kurucu Başkanı Agnes Caso; mutfak kültürü ile öne çıkan Akdeniz kentlerinde düzenlenecek etkinliklerin ilkinin “Meditéa Meeting for The Chef” başlığı altında İzmir’de düzenleneceği bilgisini vererek, sektör profesyonellerinin ve hotel restoran şeflerinin yer alacağı etkinliklerin kentte gastronomi alanında yapılan çalışmalara da katkı sağlayacağını bildirdi.

Caso; Meditea Birliği’nin Türkiye’de temsil edilmesi konusunu uzun süredir gastronomi ve yerel mutfak kültürü alanında uluslararası çalışmalarını yakından takip ettikleri Sırma Güven ile paylaştıklarını ve The Kitchen Project işbirliği ile projelendirilecek çalışmaların farklı Akdeniz kentleri arasında ortak bir vizyon oluşturmayı hedeflediklerini ekledi.

Meditea Türkiye Temsilcisi Sırma Güven; “Birlik çatısı altında,14 Akdeniz ülkesi şefleri ve mutfak elçileri ile büyük bir aile olduklarını belirterek; “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Birliği’nin izmir’den temsil edilmesinin Akdeniz havzasında yer alan, gerek coğrafi konumu, ürün çeşitliliği gerek ise ilgili alanda yetiştirdiği gençleri ile  doğru bir nokta olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Tunç Soyer’in Akdeniz kentlerinin ekonomik ve kültürel ilişkilerinin geliştirmesi açısından karşılıklı iş birliği çağrısında bulunduğunu da hatırlatan Güven;

Casablanca ve Paris’te gerçekleşen “Herkes için iyi Gıda” teması ile düzenlenen“Word Catering Forum” etkinliği’nin 3. ayağının ülkemizde gerçekleşmesine yönelik çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Akdeniz coğrafyasında gastronomiye yön veren dinamikleri harekete geçirerek üretici ve tedarikçileri bir araya getirmeyi, sektör profesyonellerin birbirileri ile etkileşiminin de esas alınacağı çalışmaların sektöre de katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Fransa, İtalya, Fas, Cezayir, Lübnan, İspanya’nın da içinde buluduğu “Meditea Akdeniz Kentleri Mutfak Birliği” kapsamında gerçekleşecek çalışmalara; “Meditea Sektör Toplantıları” “Akdeniz Mutfağı Buluşmaları” ve “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Mirası Çalışmaları” ile başlanacak.

The Kitchen Project

Sırma Güven tarafından, 2019 yılının mart ayında, ulusal ve uluslararası platformlarda yerel mutfak kültürümüzün tanıtılmasına yönelik çalışmaların ve projelerin kurgulanıp bir çatı altında toplanması amacı ile kurulmuş, gıda girişimciliğini ve genç şefleri destekleyen, bu misyonda etkinlikler, projeler tasarlayan, aynı çatı altında yerli ve yabancı şeflerin, tasarımcıların, iletişimcilerin toplandığı bir proje, etkinlik grubudur.

Sırma Güven

İzmir Özel Tevfik Fikret Fransız Lisesi sonrası lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesinde tamamladı.  Fransız Devlet Bursu ile Besancon ve Nantes Üniversitesinde terminoloji alanında eğitim aldı. Gastronomi Terminolojisi ve “Fransız Mutfağı konusunda uzmanlaştı. ERASMUS Ders Verme Hareketliği Programı Bursu ile Lyon, Institut Paul Bocuse Mutfak Okulunda mesleki deneyim kazandı.

Tezli yüksek lisans kapsamındaki araştırmalarını “Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi “ konusunda tamamlayan Güven; gastronomi alanında yenilikçi, yaratıcı birçok uluslararası projeye öncülük etti. Bu alandaki çalışmaları Institut Paul Bocuse & Les Toques Blanches Lyonnaise kurumu tarafından “Onursal Diploma” ile taçlandırıldı. 15 yıllık akademisyenlik geçmişi sırasında birçok kitaba bölüm yazarlığı ve dergilere içerik hazırlayarak katkı sağlayan Güven, Urla Enginar Festivalini projelendirerek, ilk 3 yılında uluslararası festival direktörlüğünü üstlendi. 

2018 yılında akademik hayattan ayrılan Güven yerel gıda markalarının ve gıda girişimcilerinin Türkiye ve uluslararası konumlandırmalarının yanı sıra yerel kalkınma ve gastronomi turizmine yönelik yenilikçi projelere öncülük etmeye devam ediyor.

Kendisi aynı zamanda “Delice Network - Network of the Good Food Cities of the World” İzmir temsilcisi ve Meditea Türkiye Temsilciliğini yürütmektedir.