50 PEYNİRLİ ŞEHİR BALIKESİR” GOURMAND DÜNYA KİTAP YARIŞMASINDA BİRİNCİ SEÇİLDİ...

Balıkesir’in yöresel ve geleneksel peynirlerinin kayıt altına alındığı “50 Peynirli Şehir Balıkesir”  kitabı  uluslararası  kitap yarışması Gourmand Cookbook Award 2019’da peynir ve süt ürünleri kategorisinde dünyanın en başarılı kitabı seçildi.

Balıkesir’in köklü peynir ve kültürel çeşitliliğini kayıt altına alma amacıyla,  iki yıl süren gezi, araştırma inceleme ile  hazırlanan “50 Peynirli Şehir Balıkesir”   yarışmada Almanya, isviçre, Kanada, Fransa gibi ülkelerin içinde yer aldığı 12 finalist arasından birinciliğe ulaştı.

 

Ödül töreni 4 Temmuz 2019 tarihinde Çin’e bağlı Özerk Yönetim Bölgesi Makao’da gerçekleşti.

Balıkesir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi’nin desteği, yazarlar Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber’in araştırma, gezi, inceleme çalışmaları ile gerçekleştirilen “50 Peynirli Şehir Balıkesir” şehrin süt ürünlerindeki kültür ve geleneklerini, köklü geçmişini, peynir zenginliğini kayıt altına almak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla yazıldı. “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabı ile özgün kaynaklara dayalı bilimsel temelli bir çalışma ortaya konuldu. Çalışmalar sırasında sayısı 50’yi bulan peynirle birlikte pek çok yerel-geleneksel ürün tespit edildi, bu keşif ve tespitler tarih, coğrafya, insan birlikteliğinin ortaya çıkardığı kültürel dokularla birlikte, yüzlerce yazılı ve sözlü kaynak, 250’den fazla görselle desteklenerek aktarıldı. 

Gourmand Awards:

Gourmand Award 1995 yılında Frankfurt Kitap Fuarı’nda başlayan ilk organizasyonundan bu yana gıda kültürü ve kitapları konusunda dünyadaki bilinen en prestijli yemek  kültür etkinlikleri arasında yer alıyor.  Bu yıl yarışmada yeme içme kültürü ile ilgili  216 ülkeden 2011 finalist yeraldı. 

Yazarlar Hakkında :

Kitap , 2015 yılında yayınlanan “Peynir Aşkına - For the love of Cheese” kitapları ile Gourmand Cookbook Award Best in the World’ de yarışmaya hak kazanan Neşe Aksoy Biber ve Berrin Bal ONUR tarafından yazıldı. 

Neşe Biber  ve Berrin Bal peynir ile ilgili yolculuklarına 20 yıl önce İstanbul’da açtıkları küçük peynir dükkanları Antre Gourmet ile başladılar. 20 yıldır Anadolu’nun her noktasını peynir için dolaşan ikili “50 Peynirli Şehir Balıkesir” ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, Balıkesir Belediyesi Kırsal Kalkınma ekibi ile birlikte şehrin süt ürünlerinin kayıt altına alınarak peynir haritasının çıkarılmasına imkan sağladılar.

İletişim :
Neşe Biber - Berrin Bal ONUR
nesebiber@antregourmet.com - berrinbalonur@gmail.com
Tel: 0544 762 39 10 - 0544 762 39 11