Haydi İzmir 2. Ulusal Süt Kongresi’ne

İnsanlar için vazgeçilmez olan gıda ve gıdanın önemli bir ayağını oluşturan süt üretiminin sürdürülebilir olması toplumların sağlığı ve geleceği açısından büyük önem arz ediyor.

Diğer sektörlere nazaran, üretim risklerinin daha fazla olduğu süt ve süt ürünleri sektörü; iklim şartları/değişikliği, çevre, enerji, tüketici tercihleri, hammadde maliyetleri, piyasa koşulları ve teknoloji düzeyi gibi parametrelerin etkisinde kalan dinamik bir yapıdır.

Bu nedenle yapılacak olan kongre, sempozyum, çalıştay gibi organizasyonlarla sektöre yönelik politika ve stratejilerin kısa ve uzun vadede oluşturulması ve güncellenmesi son derece önemli.

Bu amaçla 25-26 Nisan’da (Perşembe-Cuma) Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Feyzi Önder Konferans Salonunda “2. Ulusal Sütçülük Kongresi (USKO 2019)” düzenleniyor.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü’nün önderliğinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Süt Et ve Gıda Üreticileri ve Sanayicileri Birliği (SETBİR), Ambalajlı Süt ve Süt Sanayicileri Derneği (ASÜD), Ulusal Süt Konseyi (USK) ile Zootekni Federasyonu tarafından düzenlenecek olan kongre, süt bilimi ve teknolojisindeki yeni gelişmeler ile ülkemiz süt sektörünün küresel rekabette ve sürdürülebilirlikte başarılı olabilmesi için izlenmesi gereken stratejilerin tartışılacağı bir platform olacak.

http://www.usko2019.com

Kongrede; süt bilimi, süt mikrobiyolojisi, fonksiyonel süt ürünleri, inovatif süt ürünleri, süt- sağlık ilişkisi, süt sektörü-kırsal kalkınma, küresel rekabette Türkiye süt sanayi, geleneksel süt ürünleri, organik süt ürünleri, küresel iklim değişikliği ile süt endüstrisinde AR-GE yatırımları gibi konular tartışılacak.

Kongrede konuşulacak olan konular her biri kendi konusunda uzman olan 45 kişi tarafından değerlendirildi ve bu kurul hangilerinin sözlü bildiri hangilerinin poster olacağına karar verdi.

Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun (IDF) da kongreye ilgi gösterdiğini sevinerek paylaşmak isterim. Bu bağlamda kongrenin açılış oturumunda IDF Genel Direktörü Bayan Caroline Emond bir sözlü sunum yapacak.

Kongrenin katılım ücreti oldukça düşük olup, bu düşük ücret karşılığında katılımcılar kongre çantası, öğle yemekleri, açılış kokteyli ve gala yemeği gibi etkinliklerden yararlanacaklar.

Etkinlikte gezi programları da olacak. 27 Nisan Cumartesi günü Şirince-Selçuk-Efes-Meryemana-Kuşadası turu yapılacak.

Ülkemiz Süt Sanayinin kongreye yakın ilgi göstermesi bizleri ayrıca sevindiriyor. USKO 2019’da sanayi ve bilim insanlarının bir araya gelmesinin ayrı bir fırsat olacağını hatırlatarak; İzmir’in yaşanan en güzel ayı olan Nisan’da buluşmak dileği ile kongre düzenleme kurulu adına sevgi ve saygılarımı sunarım.

Prof. Dr. Harun Raşit Uysal