Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Topluluğunun 4. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi Gözlemi

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığına bağlı Tarım Topluluğu olarak Apelasyon Dergisinin desteği ile katıldığımız Travel Turkey İzmir ve Fuar bünyesinde olan  4. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresinde kendi meslek alanımızın dışında farklı bir dünyaya girip, farklı konularda alanında kendi geliştirmiş kişiler ile tanışma ve onlarla sohbet etme fırsatını yakalamak öğrenci arkadaşlarımız için güzel bir tecrübe oldu. Eğlenceli saatler geçirerek   bilgi birikimini arttırmak, farklı konularda bilgi sahibi olmak ve farklı lezzetleri tatmak öğrenciler paha biçilemez anlardı.

Fuar’da en etkilendiğimiz anlardan biri de Sakız Adası standı ve oradaki görevlilerin bize yaklaşımı idi. Bilge Ağabeyin arkadaşı olan Sakız (Chios) Adasından Rena Pagoudi-Damigou ile Yoanna Hacısamuyiloğlu Taşkıran’a bizlere yakın ilgilerinden dolayı çok teşekkür ederiz.

 

Bu unutulmaz anları yaşamamızda bize destek olan başta Apeleasyon Dergisine, Bilge KEYKUBAT ve Argun TANRIVERDİ’ye çok teşekkür eder sevgi ve saygılarımızı sunarız.

 

Katıldığımız bu büyük organizasyonda birçok farklı memleket yöresini tanıtan lezzetleri tatma fırsatı buldum, farklı insanlarla tanıştım. Aklımda ve damağımda kalan Uğut'tan söz etmezsem büyük bir eksiklik hissederim. Sakarya ve Bolu yörelerinin ortak tadı olan bu tatlıyı daha önce hiç duymamış ve tatmamıştım, çimlenmekte olan yerli buğdayın suyu ve un karışımıyla hazırlanıyormuş. Vitamin yönünden depo bir yiyecek olan bu tatlı ana yurdumuzdan yani Orta Asya'dan günümüze ulaşan bir lezzetmiş, sevecenliğiyle ve ağız yapısıyla yöresini ve memleketini zevkle tanıtan Ayşe Abla'yı da dile getirmek lazım. Memleketimizin dört köşesinde sıcak kanlılığı ve sevecenliğiyle hatırlarda kalan teyzelerimizi ve ablalarımızı da bu tür büyük organizasyonlarda da görmek haz verici bir durumdu. Bir sonraki gastronomi fuarını iple çekiyorum, katılımımızı sağlayan Tarım Topluluğu'na, sponsorluğumuzu üstlenen Apelasyon E-Dergisine çok teşekkür ederim.  "BERHAT ÇEVİK"

Gastronomi Fuarı, güzel ülkemizin ve birbirimize kuvvetli dostluk bağlarıyla bağlı olduğumuz dostlarımızın beraber ne kadar zengin bir kültürümüzün olduğunu, bu zengin kültürün oluşturduğu ve oluşturabileceği devasa turizm kapasitesini genişçe görebildiğimiz; hem midemizi hem de göz ve kulak zevklerimizi nefis bir şekilde tatmin ederek gezdiğimiz, yüzümüzden gülümsemeyi eksik edemediğimiz, katılmamızda ve fuarda emeği geçen herkese minnettar olduğumuz ve bir sonraki Gastronomi Fuarı'na tekrar katılmak için can attığımız bir fuardı. "BURAK KARAHAN"

Dünya'nın ve ülkemizin kültürünün bir arada olduğu bu güzel fuarda, değerli insanlarla beraber olmak bizlere çok şey kattı. Kültürlerin barındırdığı tatların tadıldığı, birçok şehrin farklı tarihi yerlerinin görüldüğü ve tarihin hissettirildiği bu fuarda yer almamıza yardımcı olan Apelasyon-e dergiye ve ayrıca Bilge Keykubat' a çok tesekkürlerimi iletiyorum. "SEDA AKTEPE"

Apelasyon Dergisinin aracılığıyla katıldığımız 4.Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’ne bizler de Ege Üniversitesinin Ziraat Fakültesi öğrencileri olarak katılımı sağladık. Kongrede akademik oturumlar, ünlü şefleri yemek yapmalarını izleye bilebileceğimiz yemek workshopları, alkollü ve alkolsüz tadım yerleri ve gün boyun stantlarda tadım yapabileceğimiz masalar kurulmuş. Her standın başında güler yüzleriyle bizleri bekleyen insanlarla karşılaştık ve onlarla muhabbet etme fırsatı bulduk. Tattığımız yiyecek ve içecekler hakkında yorumlar yaptık ve merak ettiklerimizi sorduk.

Her insan az çok bilir nerede neyin meşhur olduğunu, hangi yemeklerin nereye özgü olduğunu bir nebze de olsa tahmin edebilir. Fakat biz burada hem nerede neyin meşhur olduğunu görmekle kalmayıp bazı tatların yapımına da şahit olduk. Tattığımız tatların bazılarını biliyorduk ama kendi yerinden gelince değişen o lezzeti fark etmemiz zor olmadı. Şanlıurfa’nın Antep fıstıklı tatlıları, Mardin’in dibek kahvesi, Amasya’nın gerçek elma suyu, Burdur’un ceviz ezmesi gibi birçok yöreye özgü tatları tatma imkânımız oldu.  Bazı tatlar bizlerin damak tadına uzak kalsa da bazı tatlar bizler için en lezzetlileri oldu. Ünlü şeflerin katıldığı workshop alanında onları izleme şansı kazandık. Bizim gittiğimiz gün Hazer Amani’de oradaydı ve yaratıcı lezzetlerin sırrını orada olanlarla paylaştı ve bizde tabi ki bundan nasibimizi aldık. Hazer Amani yaratıcılığı tembellikle eşleştiriyor. Çünkü tembel insanlar bir şeyi yaparlarken kolay yolu bulmak için yaratıcı fikirler ortaya attıklarını söyledi J

Bu kadar tatlardan bahsettik ama bizler orada yörelerin oyunlarını da izleme şansı kazandık. Rize’nin standının bulunduğu yerde o tarafa ait olan horonu izleme şansı da kazandık. Bizler orada arkadaşlarımızla beraber oyunlar oynadık. Aslında bizler için yemeğin eğlenceyle buluştuğu yer oldu gastronomi kongresi.

Katılımcısının da fazla olduğu bu kongrede bizlere bu şekilde güler yüzlü yaklaşan herkese çok teşekkür ediyorum ve böyle bir kongreye katılarak farklı lezzetleri tatma fırsatını bulabileceklerini, bilgi alabileceklerini unutmamaları gerektiğini söylemeden geçemeyeceğim. "AYNUR ŞEVVAL YILMAZ"

 

Fuar merkezinin kapısından içeriye girdiğiniz andan itibaren insanın hoş yemek kokusuna karşı koyamayışını yaşıyorsunuz. Biran önce stand stand gezip, stantlarda bulunan lezzetlerin tadına erişme isteği bakıyorsunuz ki tek arzunuz olmuş. Edirne'den Kars'a Türkiye'den Dünyaya uzanan bu lezzet yolculuğunun içinde zaman duruyor adeta birbirinden farklı dokularda olmasına karşın tattığınız her şey hoş geliyor size. Görevliler tanıtarak işlerini yaparken sizin tadarak zevk alıp o tadın mutfağını düşünmemeniz söz konusu bile değil. Boylesine güzel bir etkinlik için emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler.  "Burak ERDURAN"

Derleyen: Tarım Topluluğu Başkanı Arda YAPANMIŞ