Kabuklu Yemişlerin Sperm Kalitesini İyileştirmeye Yardımcı Olacağını Gösteren Yeni Bilimsel Kanıtlar

Merkezi İspanya’da bulunan Uluslararası Kuruyemiş ve Kurutulmuş Meyve Konseyi tarafından desteklenen “Kabuklu Yemişlerin erkek üreme Kalitesini İyileştirdiğini ortaya koyan” klinik çalışma, bireylere kabuklu yemişlerin erkek fertilitesi ile ilişkili mekanizmalar üzerindeki etkisini açıklar. Belirlenen şartları taşıyan 119 kişilik sağlıklı erkek beraberinde yapılan deneysel çalışma, topluma yarar sağlayacak nitelikte bilimsel veriler sunmuştur. Kazanılan bu başarı neticesinde, “The American Journal of Clinical Nutrition” dergisinde yayınlanma değerine sahip olmuş ve kitlesini bu konu üzerinde aydınlatma şansı bulmuştur.

 

 
INC Tarafından Desteklenen Çalışma, Kabuklu Yemişlerin
Sperm Kalitesini İyileştirmeye Yardımcı Olacağını Gösteren
Yeni Bilimsel Kanıtları Açıklıyor

 

İnfertilite, tüm üreme çağındaki çiftlerin %15'ini etkileyen önemli bir klinik sorundur.

Çevre kirliliği, sigara içilmesi, (genel olarak yüksek oranda şeker, tuz, doymuş yağ ve işlenmiş et ve kırmızı et proteini içeren işlenmiş ve rafine edilmiş gıdalarla nitelenen) Batı tarzı beslenme şekline gösterilen genel eğilim, infertilitenin potansiyel nedenleri olarak öne sürülmektedir.

Kabuklu yemişlerin, erkek fertilitesiyle de ilişkili olabilecek çeşitli mekanizmaların değişiminde rol oynadığı tespit edilen ilginç bir besin öğesi profili bulunmaktadır. Bu nedenle, The American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanmış olan bu çalışma, düzenli olarak günde 60 gr kabuklu yemiş tüketiminin (30 gr ceviz, 15 gr badem ve 15 gr fındık) farklı sperm kalitesi parametreleri üzerindeki etkisini değerlendirmiştir.

Rastlansal ve kontrollü çalışmaya dahil edilen 18-35 yaş arası 119 sağlıklı erkeğin bir bölümü günde 60 gr kabuklu yemişin gıda takviyesi olarak verildiği Batı tarzı beslenme rutinin sürdürüldüğü gruba dahil edilirken, diğer bir bölümü ise kabuklu yemişlerin tüketilmediği Batı tarzı beslenme rutinin sürdürüldüğü grupta (kontrol grubu) yer almıştır.

On dört haftalık çalışma esnasında yer alan dört ziyarette, numuneler ve beslenme bilgileri toplanmıştır. Kabuklu yemiş tüketen grup ve kontrol grubu arasındaki sperm kalitesi parametreleri karşılaştırılmış ve kabuklu yemiş tüketenlerin, tüketmeyenlere kıyasla söz konusu parametrelerde iyileşme kaydettiği sonucu elde edilmiştir.

Çalışma, kabuklu yemişlerin gıda takviyesi olarak verildiği Batı tarzı beslenme şeklini benimsemiş üreme çağındaki sağlıklı insanların sperm kalitesi parametrelerinde iyileşme kaydedildiği sonucunu vermiştir.

Bu çalışmanın baş araştırmacısı ve Rovira i Virgili Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. Mònica Bulló, "Düzenli kabuklu yemiş tüketimi, DNA parçalanmasını azaltarak sperm kalitesini artırıyor"demiştir. Bu çalışma, INC Uluslararası Kabuklu Yemiş ve Kuru Meyve Konseyi tarafından desteklenmiştir.

 

Uluslararası Kabuklu Yemiş ve Kuru Meyve Konseyi Hakkında

INC üyeleri arasında 70'in üzerinde ülkede yerleşik ve kabuklu yemiş ve kuru meyve sektöründe yer alan  800'den fazla şirket bulunmaktadır. INC, sağlık, beslenme, istatistik, gıda güvenliği ve kabuklu yemiş ve kuru meyve sektöründeki uluslararası standartlar ve düzenlemeler konusunda önde gelen uluslararası bir kuruluştur.
 

VIDEOYU BU BAĞLANTIDAN İZLEYEBİLİRSİNİZ: https://youtu.be/RxtNlABLbqc

i Salas-Huetos, A., Moraleda, R., Giardina, S., Anton, E., Blanco, J., Salas-Salvadó, J., Bulló, M. (2018). Batı tarzı beslenme şeklini benimsemiş olan erkeklerde kabuklu yemiş tüketiminin semen kalitesi ve işlevselliği üzerine etkisi: randomize ve kontrollü çalışma. The AmericanJournal of Clinical Nutrition.