İzmir’de bir yeni kulüp: İzmir Bostanlı Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü

İzmir’de bir yeni kulüp: İzmir Bostanlı Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü

Modern şehir yaşamının handikaplarından biri olan doğadan kopuk ve hareketsiz yaşam sürdürmenin birçok problemlere neden olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. Şehir yaşamının dayattığı sürekli kapalı mekanlar, trafikte geçen uzun saatler ve hava kirliliği, gürültü kirliliği gibi sağlığımızı direkt etkileyen çevresel faktörler ve tüm bunların sonucunda da sık sık hastalanan, hareketsiz kalan bedenlerimiz. Sağlığı bozulan bireyler çözümü farklı yerlerde arıyor. İlaç tüketimi inanılmaz derecede artmış durumda. Sağlıksız bireyler doktordan doktora, psikologtan psikoloğa koşuyor. İnsanlar spor yapmanın ve doğanın iyileştirici gücünden faydalanmayı ne yazık ki unutmuş durumda. Ancak sevindirici bir şekilde son yıllarda bunun farkına varan modern şehir insanı salon sporlarından açık havada yapılan bisiklet gibi koşu gibi spor dallarına yönelmeye başladı.  Fakat şehirde yapılan sporlar doğal ortamlarda, ormanlık alanlarda yapılan sporun yerini elbette tutamaz. Şehirde aynı kirli havayı soluyup durmaktayız. Güneşten bile yeterince faydalanamıyoruz. İzmir’de yaşayan bizler bu konuda oldukça şanslıyız. Yarım saatlik, bir saatlik mesafelerde doğaya, dağlara ve denize ulaşabiliyoruz. İzmir’in çevresi ve iklimi bu konuda bize inanılmaz fırsatlar sağlıyor. Durum böyle olunca da İzmir’de Türkiye’nin birçok şehrinden daha fazla sayıda dağcılık ve doğa sporları kulüpleri oluşmuş. Pazar günleri binlerce insan İzmir ve çevresinde yapılan doğa yürüyüşlerine katılıyor. Bütün bir hafta kapalı mekanlarda, stresli ortamlarda yaşayan bizler doğada stresimizi atıyor, ormanların temiz havasını soluyor ve bir çok yeni dostluk kurarak şehre geri dönüyoruz. Bu doğa yürüyüşleri bizlere sadece sağlığımızı geri kazandırmakla kalmıyor aynı zamanda  sosyalleşmemize de olanak veriyor.  İnsanda kolaylıkla tutkuya dönüşen doğa sevgisi ve dağlar bizleri fiziksel, zihinsel ve ruhsal anlamda zinde ve genç tutuyor. İş yaşamında, öğrenim ve günlük yaşamımızda bizlere büyük bir motivasyon ve enerji sağlıyor.

Çeşitli meslek gruplarından ve yaşlardan olan bizler bu düşünceden ve deneyimlerimizden yola çıkarak İzmir’e bir kulüp de bizden olsun sloganıyla nisan ayında İzmir Bostanlı Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünü kurduk.  Eylül ayında da faaliyetlerimize başladık. Aramızda alanında oldukça deneyimli olan dağcılarımız olduğu gibi, doğa yürüyüşlerine yeni başlamış olanlarımız, yıllarını yogaya, bisiklete adamış kişiler,  su altı dalış eğitmenlerimiz, sanatla uğraşan arkadaşlarımız var. Tamamen gönüllülük esasıyla yola çıktık. Kulübümüzün tüzüğünde de belirttiğimiz gibi amacımız dağcılık ve doğa sporlarını tanıtıp geliştirmek, bireyleri bu spor dalları içinde eğitip daha sağlıklı bir beden ve ruh yapısına sahip olmalarını sağlamak, çevre ve doğa bilincini oluşturacak faaliyetlerde bulunmak ve üyeler arasındaki sevgi kardeşlik ve dayanışmayı güçlendirmek. Doğa ve insan sevgimizi paylaşmak, doğadan kopuk yaşayan, hareketsiz bireyleri doğaya dağlara ve denize ulaştırmak, gençlerimizi kapalı mekanlardan enerjilerini atabilecekleri bisiklet, dağ bisikleti, ultratrail,  kaya tırmanışı, dağcılık, dalış gibi alanlara yöneltmek ve bu konularda eğitim vermek öncelikli hedefimiz.

Kulübümüzün bünyesinde yapılan doğa yürüyüşleri, doğa gezileri, kampçılık,  meditatif yürüyüşler, dağcılık, yüksek irtifa dağcılığı,  kaya tırmanışları, bisiklet, su altı dalış sporları gibi alanlardan mutlaka biri ilginizi çekecektir. Tüm bu saydıklarımız her yaşta yapılabileceği için herkesi doğaya, dağlara ve denizlere davet ediyoruz. Daha önce hiç doğada yürümemiş bile olsanız gelin,  neyi yapıp neyi yapamayacağınızı denemeden bilemezsiniz. O yüzden aramıza katılın ve doğanın o muhteşem enerjisinden, iyileştirici gücünden bir an önce yararlanın. Sevgiyle kalın, doğada kalın İZBOS’la kalın.

Kulübümüze İzmir Bostanlı Dağcılık Kulübü facebook grubundan İZBOS facebook sayfası ve instagram İZBOS hesabından ulaşabilirsiniz.

Üye olmak isterseniz, Facebook sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ya da kulüp başkanımı Tülay Kalkanoğlu ile temasa geçebilirsiniz. Tel: (0 530) 308 75 41.

Facebook grubu

https://www.facebook.com/groups/1592469904383314

İnstagram hesabımız

https://www.instagram.com/izbosdagcilik