Uluslararası Gastronomi Turizm Kongresi'nde çok özel etkinlikler sizleri bekliyor.

 

5 duyudan yola çıkarak yemek kültürü ve lezzet peşinde koşan Uluslararası Tadım Etkinliği “TASTING STORY” konusunda uzman şef ve araştırmacıların ilham veren girişimcilik hikâyelerini paylaşmak, katılımcıları tat eşleşmeleri ve lezzet bileşenleri üzerine düşündürmek için keyifli bir tadım yolculuğu öneriyor.

Kongre süresince; “5 hikaye, 5 duyu ve 5 yaratıcı etkinlik” teması ile lezzet düşkünlerini uzmanlar ile buluşturacak olan etkinlik davetli kent Lizbon’u temsilen katılan Şef Joao Sa ile Akdeniz yemekleri ve zeytinyağı eşleşmesi ile başlayacak, zeytinyağı tadım uzmanı Müge Nebioğlu’nunu tadım eğitimi ile zenginleşecek. Bal denildiğinde akla doğal olarak çiçek, petek kokuları, damağı ısıtan bizi çocukluğumuza götüren şeker gelse de yeryüzündeki çiçekler kadar çok çeşidi olan bal gerçekten de çocuk anılarımıza kazıdığımız altın sarısı, mis kokulu ve tatlı mı? BAL LAB oturumunda Tek çiçek ballarının sınırsız dünyasına yolculuğa çıkarak arıların bize verdiği bu mucizeyi farklı halleri ile dünyadan farklı örnekleri ile Elvan Uysal Bottori ile tadıyoruz. 

 

Etkinliğin 2. gününde Su Someliyesi Alican Akdemir ile dünyada farklı kaynak ve mineral değerleri hakkında tadım yolu ile bilgi sahibi olacak suların yiyecek ve içecekler ile olan uyumu ile ilgili güncel bilgilere sahip olacaksınız. Ödüllü barista Pedro Miguel Sousa Marmelo ile Portekizin geleneksel kahvesi Galao, Cimbalino’nun tarih içinde yolculuğunu ve tadımını deneyimleyeceksiniz. Ahmet Güzelyağdöken ile Ege mutfağından eşsiz lezzetleri, benzersiz ürün eşleştirmelerini tatmak, Hazer Amani’nin yaratıcı mutfağına konuk olmak için bekliyoruz. Sırma Güven tarafından hazırlanan ve uygulanan “Uluslararası Tasting Story” etkinliğinde, Türk ve yabancı uzmanların ilham veren girişimcilik yolculuklarını dinlemeye ve eş zamanlı gerçekleşecek tadım eğitimlerine davetlisiniz.

http://www.izmirgastrotourismcongress.com/

http://www.biletix.com/etkinlik-grup/174908833/IZMIR/tr