4. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi 6-8 Aralık tarihinde Fuarİzmir’de.

Akademik oturumlar ile Atölyelerin, Tadım ve test etkinlikleri ile şovların, bir arada olduğu sektörün en altından en üstüne herkesi kucaklayan, İzmir ve Türkiye gastronomisi ve turizmi için en önemli yere sahip kongrelerden biri olan 4. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi 6-8 Aralık tarihinde Fuarİzmir’de.

 

6-8 Aralık 2018 tarihinde Travel Turkey İzmir fuarı ile eşanlı gerçekleştirilecek 4.Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi; akademik oturumlar, ünlü şeflerin ve sektörden önemli isimlerin konuşmacı olarak katıldığı panel oturumları, yerli yabancı şeflerin yemek workshopları, alkollü ve alkolsüz profesyonel tadım atölyeleri ve gün boyu stantlarında tadım yapan gıda firmaları ve restoranların katılımından oluşmaktadır. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. (İZFAŞ) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından dünyanın önde gelen gastronomi ve turizm uzmanları ile eğitimcilerini bir araya getirmek, gelişen turizmin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni yaklaşımlar kazanmak amacıyla düzenlenen, geçtiğimiz yıl misafir kent olarak Torino’nun ağırladığı kongrede bu seneki misafir kent ise Lisbon

 

Ayrıca dünyaca ünlü yemek yarışması Bocuse d’Or temsilcileri de yerlerini alacak. Bu kapsamda festival ve fuar alanını kongre çatısı altında buluşturmayı hedeflemiş. Gastronominin bölge turizmine olan katkılarının konuşulacağı kongrede, kongre akademik bildirilerinin yer aldığı bölüm İzmir Ekonomi Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi ve Yaşar Üniversitesi işbirliği ile yürütülmektedir. Tam bildiri metinlerinin yer aldığı kongre kitabı bilim kurulu üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda İngilizce olarak basılacaktır.

Ayrıntıları Kongrenin sitesinden takip etmeyi sakın unutmayın. 

 http://www.izmirgastrotourismcongress.com/tr