4. Karaova Bağ Bozumu Şenliği ve Yemek Yarışması 2 Eylül 2018 tarihinde yapılacak

KARAOVA BASIN TOPLANTISI

Karaova, Bodrum Milas Havaalanından çıktığınız andan itibaren Bodrum’un merkezine varmadan, yarımadanın hemen başında, ormanları, köyleri ve saklı koylarıyla ünlenmiş bir bölgedir. Bodrum’un misafirleri, bu bölgeyi en çok koylarının tertemiz denizine Kisebükünden, Ilgın koyundan Hurma koyundan girmek için gelir. Köylülerinden yerinde yetişmiş doğal ürünlerinden almak için ziyaret eder. Mesela Zeytinyağı denince akla Karaova gelir. Domates denince akla Çömlekçi gelir. Halı kilim deyince Etrim gelir, Mazı köyü gelir.

Karaova-Der Karaova’daki tarımsal üretimi arttırmak, adil gıda anlayışıyla sürdürülebilir bir tarım politikası oluşturmak için yola çıktı.

Üretici ve tüketicinin bir araya getirildiği, üzüm yetiştiriciliği ile birlikte bağlarının yeniden hayat bulduğu bir coğrafya yaratmak için yola çıktı.

Tarıma dayalı turizm pansiyonculuğu ile Bodrum’un alternatif yeni bir turizm potansiyeline de sahip olduğunu göstermek için yola çıktı.

Çünkü biliyoruz ki, Bodrum kendisini dünyaya mal eden deniz turizmiyle sınırlı kalmayacak kadar zengin bir kültürel ve doğal mirasa sahiptir. Avrupa ve dünyanın birçok kenti, bağcılığı ve şarapçılığı ile bütün dünyanın gözdesi olmuş, milyonlarca turisti kendisine çekebilmiştir. Avrupa’da Toskana, Amerika’da Napa Vadisi neyse bir gün gelecek Karaova da onlarla birlikte anılacak.

Karaova’nın bereketli topraklarının verimli ve doğru bir şekilde kullanılması da, marka kent Bodrum’un değerini yükseltecek bir girişim anlamına gelecektir.

Karaova bölgemiz, doğal ortamın ve biyolojik çeşitliliğin korunması, var olan otantik tatil imkânının turistlere sunulması anlamına gelen Eko Turizm için adeta biçilmiş kaftandır.

Bu amaçla, bölge halkının atalarından miras kalan topraklarına sahip çıkması, tarıma dayalı ev pansiyonculuğunun geliştirilmesi ve farklı bir tatil deneyimi yaşamak isteyen insanlarımıza ulaşılması Karaova’nın başlıca hedeflerindendir.

Şarap, sadece bir tüketim ürünü değil, üretildiği bölgeye rengini veren bir kültürdür aynı zamanda. Ülkemizde de şaraplarıyla ünlenmiş, bunu bir iç turizme dönüştürmüş merkezlerimiz vardır. Kapadokya, Şirince ve Bozcaada bunların başında geliyor. Karaova’nın bağları da bunlar arasında sayılmaya başlanacak.

Karaova, sadece bağ değil, birçok sebze ve meyve türünün üretilmesi için de oldukça verimli topraklara sahiptir. Bodrum’un akciğeri olarak anılan bölgemizde sebze meyve yetiştiriciliğini arttırmak, çam ormanlarımızdan nefes alan insanlarımızın sofrasına sağlıklı besinlerimizi de ulaştırmak için çalışıyoruz.

Muğla Büyükşehir belediyesi himayesinde özel teşebbüs tarafından yaptırılan sebze meyve hal tesisi bölgedeki tarımsal üretimimizin gelişimi için çok önemli bir adımdır.

Bunların yanı sıra, derneğimiz, bölgemizin kültürel ve sosyal gelişimi için de çalışmaktadır. Pınarlıbelen eski İlköğretim Okulu Binası ile Yeniköy İlköğretim Okulunun Lojmanı ile birlikte yenileyerek hafızaların yok olmasının önüne geçmiştir. Ayrıca Karaova’ya ilk Kütüphaneyi kazandıran Karaova Derneği, ekonomik gelişimin sosyal gelişmeden ayrılamayacağının bilinciyle, sosyal sorumluluk projelerine önem vermeye devam edecektir.

Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz Karaova Bağbozumu Şenlikleri, her yıl olduğu gibi, bu yıl da herkesin büyük bir coşkuyla katılacağı kortej yürüyüşüyle Bodrum’dan  başlayacaktır. 31 Ağustos Cuma akşamı yapılacak bu kortej yürüyüşünün ertesi günü 1 Eylül Cumartesi sabahı da herkesi Mumcular merkezdeki Atatürk Meydanı’ndan sizlerin bağışlarıyla raflara dolmaya başlayan kütüphanemizin açılışını yapacağız.

Yöre halkının bölgede yetişen ürünlerle hazırladığı ve satışa sunduğu lezzetleri görmek için sizleri yine Mumcular merkezdeki Mustafa Kalem parkında ağırlayacağız. Şenliklerin düzenleneceği parkımızda Bodrum Karaova bağlarında yetişen üzümlerden yapılan şarapları tatma fırsatını da misafirlerimize sunacağız. Belirli saatlerde de bağbozumunu yerinde yaşamak isteyenler için de bağevi ziyaretleri yapacağız.

Cumartesi akşamı ise bir Karaova geleneği olan düğün yemekleri ve kına yakma töreniyle Mumcular merkezindeki Atatürk Meydanı’nda muhteşem bir geceye tanıklık edeceğiz.

2 Eylül Pazar günü ise Karaova mutfağından seçilmiş lezzetlerin yarışacağı bir yemek yarışmamız olacak. Yöresel yemekler, börekler ve tatlılar kategorisinde parmak ısırtan Karaova köy yemekleri konuklarımızla buluşup yarışacak. En iyi yemekler yarışma ana sponsorumuz  Arzum tarafından ödüllendirilecektir.

Festival kapsamında Cumartesi ve Pazar günleri iki de tarımsal eğitime yönelik panelimiz olacak. Konusunda uzman katılımcılar deneyimlerini paylaşıp Karaovalıların sorularına yanıt verecekler.

4. Bodrum Karaova Festivali’nın kapanışı ise muhteşem bir konserle olacak. Türkiye’nin en önemli gruplarından olan Yüksek Sadakat 2 Eylül Pazar akşamı saat 22:00’de Mumcular merkezindeki Atatürk Meydanında sahne alacaktır.

Gidelim bu şehirden diyen insanların şarkısını söyleyen Yüksek Sadakat bu kez aynı şarkıyı onların gelmek istedikleri topraklarda seslendirecek.

Hepinizi bu şenliğe, bu coşkuya ve bu şarkılara eşlik etmeye bekliyoruz.

Hepiniz misafirimizsiniz.