Apelasyon E-Dergi yazarlarından Bozkurt Özserezli'nin kaleminden uluslararası Fransa Tarım Salonu hakkında

Uluslararası Fransa Tarım Salonu hakkında
 
Uluslararası Fransa Tarım Salonu, her sene şubat ayı sonunda başlayıp, mart ayı başına kadar süren, SIAL gibi sadece profesyonellere yönelik değil, halka da açık olan Fransa’nın “geniş kitlelerce bilinen” en büyük tarım etkinliğidir.
Bir hafta boyunca salonda, konferanslar, canlı yayınlar, gastronomi yarışmaları, iş toplantıları gibi her türlü faaliyeti barındırır. Bir nevi, tarım ve gıda ile uğraşanların ve ilgi duyanların her sene uğradıkları kutsal ziyaret merkezi diyebiliriz bu etkinliğe.
 
Uluslararası Fransa Tarım Salonu’nun tarihi 1844’e kadar gitmekte. Önceleri besilik hayvanların sergilenmesi şeklinde başlayan bu faaliyet, 19.YY’ın sonlarına doğru Fransız tarımını geniş halk kitlelerine tanıtım etkinliğine dönüşmüştür. Yüz elli yıl önce, büyükbaş hayvanların gösterimiyle başlayan yarışmalar, tavuklardan, kedilere kadar bir çok hayvana genişlemiştir.
Ancak, Salon’un büyük kitlelere ulaşması 1960 yıllar ile başlamıştır. 1964’de, bugünkü adıyla ilk açıldığında, 300.000 ziyaretçi gelmiş, 1975’de 500.000 ziyaretçiye ulaşılmıştır. Son yıllardaki ziyaretçi sayısı ise 600.000’in üzerindedir. Ağırlıklı olarak Fransız olmakla birlikte 22 ülkeden, yaklaşık 1.000 stantta, 30.000 profesyonel bulunmaktadır. Etkinliği 2.000’den fazla akredite gazeteci takip etmektedir. 2600’ün üzerinde hayvan, 17.000 şarap ve 5200’ün üzerinde çeşitli ürün yarışmalara katılmaktadır. Bu yarışmalar sonucunda altın, gümüş ve bronz madalyalar verilmektedir.
Salon ve Cumhurbaşkanları
 
Uluslararası Tarım salonu daima Cumhurbaşkanı tarafından açılır. Başkanlar, çiftçiler ile kucaklaşarak, halka yakın siyasetçi imajını pekiştirme fırsatını hiçbir sene kaçırmazlar. Salon’un uzun dönemli efsane yıldızı, hiç kuşkusuz, tüm inek ırklarını bilen, alkollü ve alkolsüz hiçbir ikramı geri çevirmeyen Jacques Chirac idi. En negatifi ise, şüphe götürmez bir şekilde elini sıkmayı reddeden biriyle hakarete varacak kadar polemiğe giren Nicolas Sarkozy’dir.
Fransız Tarım Bakanı Stephane Travert
 
Ancak Cumhurbaşkanları dışında, hemen hemen tüm bakanlar bir şekilde, yabancı delegasyonlar Salon’a uğrarlar. Çünkü sergilenen ürünler ve hayvanlar, Fransız tarımının ve gastronomisinin vitrini ve zirve noktasıdır.
Apelasyon E-Dergi yazarlarından Bozkurt Özserezli'nin kaleminden.
 
Görseller:
Yazara aittir.