18 Şubat 2018 Pazar Günü Sakız Adası Mostra Karnavalını Kaçırmayın.

Sakız adası Mostra Karnavalı 18 Şubat 2018 Pazar günü.

Adanın özel günlerinden biri olan bu günü kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Kısaca Mostra Karnavalı 

Thimiana köyünün Mostra Karnavalının kesin bir başlangıç tarihi olmamakla beraber, ortaçağ zamanından beri süregelen, bir gelenek olduğu bilinmektedir.

Eski zamanda, bir cuma günü, köye korsanlar tarafından, köyün geliri olan sakızı elde etmek amacıyla, bir saldırı yapılmıştır. Bu saldırı olmakizdan önce, köyün gözcüsü, korsanları görmüş ve köy halkına saldırıyı haber vermiştir. Böylece, köylüler, saldırıyı geri puskürtmüşler ve mücadeleyi kazanmışlardır. O zamandan beri, bu olayı, her yıl aynı gün (Karnaval döneminin son cuma günü), köylüler, yüzlerini elde yapılmış bir maske kullanarak ve farklı kıyafetler giyerek, bir bayram havasında kutlamaktadırlar. Aynı haftanın pazar günü ise, köyün meydanında toplanarak, ‘’Talini’’ adında, özel bir folklör gösterisi yapmaktadırlar.

Bu folklör oyununda asıl anlatılan; saldırı anında, köylüler ve korsanlar arasında geçen mücadele sırasındaki, hareketleri göstermektir. Bu dans bittikten sonra, bütün köylüler ve ziyaretçiler, enstrumanlar çalarak müzik eşliğinde ve özel bir savaş marşı söyleyerek, Aziz Efstratios Kilisesine giderler. Kilisenin etrafındaki bahçe korkuluklarına ise, özel renkli bayraklar asarak, kiliseyi süslerler. Artık günümüzde, Mostra Karnavalında, biraz daha modern çizgide kıyafetler kullanılmakta. Aynı zamanda bu karnavalda, Yunan halkının güncel yaşamı, özel araçların üzerine kurulmuş, çeşitli kuklalarla, hiciv sanatı ile anlatılmaktadır.

Kaynak: http://www.explorechios.gr/tr/

Sakız Adası İçin başvuru kaynakları:

https://www.chios.gr/

http://www.explorechios.gr/tr/

https://www.mfa.gr/turkey/tr/

https://www.greeka.com

http://www.visitgreece.gr

http://www.chiosguide.com/

http://chiosin.gr/

http://www.chios-greece.gr/gr/