10 Ocak Tarım Bayramı Ege Üniversitesinde Bayram Havasında Kutlandı

10 Ocak 1846 tarihinde İstanbul’da Mekteb-i Zirai Şahane’nin kurulmasıyla başlayan Türkiye’deki Tarım öğretiminin 172’nci yıldönümü kutlanıyor.

Cumhuriyet ilanından sonra 1933’te Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, 1955’te Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve 1967’de Çukurova Ziraat Fakültesi eğitim ve öğretime başladı. Her geçen gün önemi daha iyi anlaşılan tarım eğitimi ile ziraat fakültelerinin sayısı bugün 35’e ulaştı ve her yıl 5 bine yakın ziraat mühendisi mezun oluyor.

Ülkemiz tarım eğitiminde önde gelen köklü üniversitelerden olan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin 10 Ocak Tarım Bayramı kapsamında düzenlediği etkinlikle, tarım sektöründen katılımcılar ve ziraat mühendisi adayı öğrenciler buluştu.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Feyzi Önder Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programın açılışına Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Bolca, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, Öğrenci Temsilcisi Ali Mesut Karslı, akademisyenler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve öğrenciler katıldı.  

Etkinliğin açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tarım dünyanın her yerinde en kolay eleştirilecek alan. Tarım, gıda, çevre, sağlık hepsi birbiriyle ilişkili. İnsan var olduğundan beri bu olay tartışılıyor ve tartışılmaya devam edilecek. Bu meslek toprak gibi vefalı bir meslek. Siz ne veriyorsanız bu meslek size on katını veriyor. İnsanlar daha uzun yaşamak istiyor, daha güzel olmak istiyor. Bu yüzden iş yine tarıma, bitkisel üretime geliyor. Genel ekonomi içerisindeki tarım, sanayi, turizm ve ticaret gibi alanlara makro bakmak lazım. Tarımda verimliliğin artırılması, tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması, inovasyon ve teknoloji gibi konularda sektörün bütün paydaşları ortak akılla harekete geçerek Türk tarımını daha iyi noktalara getirmek için çaba sarfetmeli. Arkadan güzel bir nesil geliyor öğrencilere çok inanıyorum. Gelecek sizin elinizde” diye konuştu.

Türkiye’de tarımın yüzde 20 istihdam sağladığını söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal, “Her şeyin modası geçer, tarımın modası geçmez. Son yıllarda artan teşviklerle ihracat 4 milyar dolardan 16 milyar dolara yükseldi. Ama bu da yetmez çok daha ileriye gitmememiz lazım” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Bolca, “Tarımsal üretimde öncü ve girişimci ziraat mühendislerinin yetiştirilmesi gerekiyor. Uygarlığın başlangıcı tarımla olmuştur, geleceği de tarımla olacaktır” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, “Türkiye’de Tarım Eğitiminin 172. Yılı ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin 63. Yılını kutluyoruz. Tarım ülkemizde hak ettiği yere taşınması gerekiyor. Doğru politikalar izlenerek tarımda atılım yaşanması gerekiyor. 2017 yılı içerisinde ekonomi yüzde 11 büyürken tarım 2.8 seviyesinde kaldı. Bunun nedenlerine bakılarak doğru adımların atılması lazım” diye konuştu.

Dünyanın önde gelen ziraat fakültelerinden olan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde eğitim almaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Öğrenci Temsilcisi Ali Mesut Karslı ise “Değerli hocalarımız, ışığınızı üzerimizden eksik etmeyin. Çizdiğiniz gelecek bizimdir. Çok çalışıp ülkemizi dünyada en iyi şekilde temsil edeceğiz” dedi.

Etkinlik kapsamında düzenlenen “Tarımsal Üretimde Öncü ve Girişimci Ziraat Mühendisliği Eğitimi” panelinde,  dünyada tarım sektöründe meydana gelen gelişmeler perspektifinde Türkiye'de tarımın gelişmesi için günümüzde ziraat mühendislerinin sahip olması gereken formasyon, kamu, özel sektör ve tarımsal girişimcilik açısından tartışıldı. Ayrıca ziraat mühendisliği eğitiminden beklentiler masaya yatırıldı.

 

Haber + Fotoğraf: Apelasyon Genç Ekibi'nden Ali Mesut KARSLI