Şarap Üretiminin Geçmişi 8.000 yıla dayandı...

8.000 yıllık şarap üretiminin keşfi “Bağcılık ve Şarap” kültürünün geçmişini daha da geriye attı ve kadim medeniyetlerin etkisini gösterdi.

Toronto Üniversitesi (https://www.utoronto.ca/) ile Gürcistan Ulusal Müzesi arasında ortak bir girişim olan Gadachrili Gora Bölgesel Arkeolojik Proje Gezisi (GRAPE) (https://www.nationalgeographic.org/projects/out-of-eden-walk/articles/2015-04-ghost-of-the-vine/) tarafından Gürcistan Cumhuriyetinde yapılan kazılar, dünyada bugüne kadar bulunan en eski şarap imalathanesinin kanıtlarını ortaya çıkardı.

Bu keşif, M.Ö. 6000 yıllarındaki Neolitik döneme tarihlenen uygulama tarihini, daha önce kabul edilen tarihten 600-1000 yıl geriye itti.

Bu buluşa kadar, şarabın en erken bilinen kimyasal kanıtı İ.Ö. 5400-5000 yıllarına tarihlenen ve İran'ın Zagros Dağları'ndaki bir alandan alınmıştı. 

Kazılarda, “Gadachrili Gora” adında iki Erken Seramik Neolitik alana (M.Ö. 6000-4500) ve yerleşim yerinin yaklaşık 50 kilometre güneyinde Tiflis'teki Shulaveris Gora'ya odaklanılmış ve toplanan parçalar analiz edilmiş.

En son kimyasal ekstraksiyon yöntemleri elde edilen kalıntıda tartarik asit, üzüm ve şarap için parmak izi bileşimi yanı sıra üç ilişkili organik asidi (malik, süksinik ve sitrik) doğruladı ve bulgular da, Ulusal Bilim Akademisi'nin (PNAS) Devamında bir araştırma çalışmasında bildirildi.

PNAS'da yayınlanan çalışmanın yazarlarından biri olan ve Yakın ve Orta Doğu Medeniyetleri Dairesi ve U Arkeoloji Merkezi'nde kıdemli araştırma görevlisi olan Stephen Batiuk de; meyvenin evde beslenen versiyonunda dünya çapında 10.000 çeşit sofra ve şarap üzümü var olduğu, Gürcistan’ın da, üzümün uzunca bir süre evcilleştirilmesi ve bölgede çapraz ıslah edildiği konusunda 500'den fazla şarap çeşidine ev sahipliği yaptığını belirtmektedir.

Stephen Batiuk, antik bağcılığı, bahçeciliğin geliştirilmesinde insan marifetinin ve onun yan ürünlerinin yaratıcı kullanımının başlıca bir örneği olarak gösteriyor.

Çalışmalar günümüzdeki 8.000 - 10.000 üzüm çeşidinin Avrasya asmasının bitki örtüsünün nakledilmesi ve başka yerlerde vahşi asma ile çaprazlanması ile oluştuğu hatta, günümüz dünyasında yapılan şarap üretiminin yüzde 99,9'unu oluşturan Avrasya gravepininin köklerinin Kafkasya'da olduğu belirtiliyor.

 

 

 

Ayrıntılar için:

http://www.pnas.org/content/early/2017/11/07/1714728114

http://www.archaeology.utoronto.ca/g.r.a.p.e.html

http://www.grape.utoronto.ca/

https://www.nationalgeographic.org/projects/out-of-eden-walk/articles/2015-04-ghost-of-the-vine/

https://georgia.gov/

http://georgianwine.gov.ge

http://museum.ge/