Kuru ​meyvenin iyi tarım uygulamaları (İTU) ile buluşmasına az kaldı..

Kuru ​meyvenin iyi tarım uygulamaları (İTU) ile buluşmasına az kaldı..

Kuru meyvenin iyi tarım Uygulamaları ile buluşmasının ilk adımı İzmir Ticaret Borsası'nda atıldı. 

"İşlenmiş Üründe İyi Tarım Uygulamaları Çalıştayı" yoğun bir trafikte geçti. 
 
İzmir Ticaret Borsası Yetkilileri, Tarımsal Ürün Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşları Derneği (KSKDER), Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Temsilcileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Aydın, İzmir ve Manisa İl Müdürlükleri temsilcileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Manisa Bağcılık Araştırma Enstitütsü ve İncir Araştırma Enstitüsü araştırmacıları, Tariş Üzüm ve Tariş İncir Kooperatifleri Birlikleri temsilcileri, Sertifikasyon Kuruluşları Temsilcileri, İhracatçı Firmaların Temsilcilerinin katılım gösterdiği çalıştay bir başlangıç olacak.
 
 
Açılış konuşmasını yapan İzmir Ticaret Borsası Sayın Dr. Tayfur AKIN;
"Ülkemizde, tüketiciler diğer dünya ülkelerine göre daha ekonomik, bol, lezzetli, besleyici ve kullanışlı bir gıda tedarikine sahip olmaktan dolayı şanslıdırlar. Kaliteli ve bol olan tarımsal ürünlerimizin daha kontrollü ve güvenilir bir şekilde üretilmesi ile yurt içi hem de dış ticarette daha etkili yer almamız kaçınılmazdır. İşte bu aşamada “güvenli” gıda kavramı da karşımıza çıkmaktadır. Ve bunun ülkemizdeki en önemli isimlerinden biri “İyi Tarım Uygulamaları” sistemidir." diyerek konuşmasına başladı.
 
Konuşmacılar arasında olan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi sayın İlhan ZİNCİRCİOĞLU İzmir Ticaret Borsasının Türk Tarımının en önemli mihenk taşlarından biri olduğunu, Türk tarımının geleceği için tüm kurumların ellerini taşın altına koyacaklarını, kuru üzüm sektöründe faaliyet gösteren biri olarak kuru meyvelerde de İyi Tarım Uygulamalarının önemli olduğunu belirtti.
 
Çalıştayın Moderatörlüğünü yapan USB Ulusal Sistem Belgelendirme Yönetim Kurulu Başkanı ve KSKDER Başkanı sayın Nesrin SERİN; bu çalıştayın İzmir Ticaret Borsasında yapılmasının çok önemli olduğunu, Kuru Üzüm ve Kuru İncir de Türkiye'nin en önemli kurumlarından biri olan İzmir Ticaret Borsanın İşlenmiş Ürünlerde İyi Tarım Uygulamaları alanındaki desteğinin çok önemli olduğunu vurguladı.
 
Bu çalıştayın daha bir başlangıç olduğu belirtilerek çalıştay sonlandırıldı.